دسته‌بندی نشده

معرفی کامل روکش استیل دندان شیری کودکان ( SSC )

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان در واقع یک کلاهک است که کاملا شبیه به تاج دندان ساخته می‌شود و کار این کلاهک آن است که زمانی که روی دندان قرار بگیرد و نقش تاج را به عهده داشته باشد. به طور کلی دندان از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج همان بخش سفید رنگ دندان است که بیرون از لثه قرار دارد و با آن غذا می جویم.

 

هنگامی که در اثر پوسیدگی یا شکستگی تاج صدمه می‌بیند، در صورتی که آسیب وارد شده فراتر از حدی باشد که بتوان آن را با مواد پر کننده ترمیم کرد، دندان روکش می شود تا بتوانید همچنان از آن استفاده کنید و از طرفی جلوی شکستن و فروپاشی آن گرفته شود. پس تا اینجا یاد گرفتیم که روکش دندان چیست و چرا گاهی از آن برای محافظت بیشتر دندان ها استفاده می شود. در ادامه درباره یکی از انواع روکش دندان کودکان که، روکش استیل دندان شیری نام دارد صحبت می کنیم.

چرا دندان شیری نیاز به روکش پیدا می کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود دندان های شیری هم به روکش دندان نیاز داشته باشد. اما به طور کلی زمانی توصیه می‌شود که دندان شیری، ترمیم یا روکش شود که آسیب گسترده‌ای دیده باشد. برای مثال در زمانی که دندان شیری دچار پوسیدگی گسترده، ترک خوردگی و یا شکستگی شده باشد بهتر است برای محافظت و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان آن را با انواع روکش دندان شیری مثل روکش استیل دندان شیری، روکش کرد.

در این جا ذکر این نکته بسیار مهم است که در مواردی که پوسیدگی دندان گسترده است، صرفا پر کردن دندان کافی نیست. زیرا پشتیبانی دندان ضعیف است و احتمال شکستن یا جدا شدن پرکردگی و یا شکستن خود دندان افزایش می‌یابد. در این موارد روکش، ترمیم مطمئن تر و بادوام تری است و تا زمانی که دندان شیری بیفتد، دوام می آورد.

روکش استیل دندان شیری کودکان

روکش های استیل که برای دندان های شیری کودکان به کار برده می شود، از قبل ساخته شدند و دوام و ماندگاری بالایی دارند. این نوع از روکش‌ها خیال دندان پزشک کودکان را راحت می‌کند زیرا از شکستگی دندان کودکان جلوگیری کرده و به دلیل اینکه به طور کامل دندان شیری کودک را پوشش می‌دهد، خیلی بهتر و کاراتر از پوسیدگی آن ها جلوگیری می‌کند.

البته جالب است بدانید که برخی‌ها فکر می‌کنند که دندان‌های شیری کودکان ریشه ندارد، در حالیکه دندان‌های شیری به طور کلی تمامی اجزای یک دندان دائمی را دارند و تنها تفاوت در شکل و اندازه‌های آن ها با یکدیگر است. بنابراین باید این باور اشتباه را فراموش کرد و دندان‌های شیری کودکان برای ما اهمیت بیشتری داشته باشد.

روکش‌های دندان‌های شیری کودکان را از جنس فولادی و ضدزنگ می‌سازند. هدف از این کار محاظت بیشتر و بهتر از تاج دندان شیری کودکان تا زمان افتادن است. رنگ دندان نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند زیرا این روکش‌ها به همراه دندان شیری می‌افتد و فقط باید تا زمان افتادن دندان از آن محاظت کند. البته در موارد بسیار نادری دیده شده است که کودک روکش دندان را خورده است که باید گفت جای نگرانی نیست زیرا این روکش بعد از چند روز بدون هیچ گونه مشکلی از بدن کودک دفع می‌شود.

برای کودکان روکش بر روی دندان‌های عقبی قرار می‌گیرد، از سن سه سالگی می‌توان از این روش برای دندان‌های کودکان نیز استفاده کرد. استفاده از این روش هم برای حفظ کردن دندان‌های شیری تا زمان درآمدن دندان‌های اصلی است و هم از فضای دندان اصلی محافظت می‌شود. البته فراموش نکنید که از این روکش‌ها هم مانند دندان‌های اصلی باید مراقبت شود و از برخورد مواد سخت به آن جلوگیری کنیم.

شناخت بیشتر روکش‌هایی از جنس استیل ضد زنگ

در دندان پزشکی کودکان بیشترین نوع روکش‌های دندانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد مربوط به روکش‌های استیل دندان شیری است. این روکش‌ها از نظر کاربرد بسیار با کیفیت و مناسب بوده و در طی آزمایش‌های متعدد این مورد ثابت شده است. تا به امروز نزدیک ۵۰ سال است که دندانپزشک‌ها از این روکش استیل دندان شیری برای محافظت از دندان استفاده می‌کنند.

روکش‌های استیل را از پوسته‌های فلزی با اندازه‌های مختلف می‌سازند که این کار باعث می شود تا آن‌ها برای هر سایز دندانی قابل استفاده باشند. البته همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره شد این روکش‌ها را بیشتر برای مولرها (دندان های آسیاب خلفی) به کار می‌برند، زیرا علاوه بر اینکه قوی و مقاوم است، در برابر رطوبت نیز پایداری بالاتری دارد.

کاربرد روکش‌های استیل

شاید یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از والدین این مورد باشد که چه زمانی برای خرابی دندان کودک ما از روکش استیل دندان شیری استفاده می‌شود؟

به طور کلی می‌توان گفت که روکش‌های استیل دندان زمانی به کار برده می‌شوند که دندان کودک بیش از اندازه آسیب دیده باشد و دیگر راهی برای ترمیم آن نباشد. روکش‌های استیل یا همان SSC در دندانپزشکی بیشتر برای بازسازی دندان‌های شیری که دچار پوسیدگی، پالپوتومی، پالپکتومی و یا نقص‌های ساختاری وسیع و پوسیدگی‌های چند سطحی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روکش‌های ضد زنگ هستند و نیازی به قالب گیری ندارند، بنابراین درمان با آن‌ها در طی یک جلسه انجام می‌شود.

به طور کلی در موارد زیر از روکش استیل استفاده می‌شود:

 • ایجاد پوسیدگی گسترده دندان شیری
 • وجود دندان‌هایی با ناهنجاری‌های ارثی
 • احتمال بروز شکست دندان‌ها بعد از ترمیم
 • جلوگیری از شکستگی تاج دندان پس از ترمیم دندان‌ها
 • ترمیم دندان‌های شیری پس از پالپوتومی ( عصب کشی دندان شیری )
 • ترمیم مولرهای شیری شکسته
 • به عنوان فضای نگهدارنده یا دستگاه‌های پروتزی
نمونه روکش استیل دندان شیری کودکان - دکتر فائزه فتوحی

مزایای درمان روکش استیل دندان شیری

با توجه به مواردی که تا به الان گفته شد، حتما شما هم به کاربردهای بسیار اساسی و مهم اس اس کراون‌ها (SSC) پی برده‌اید. اما در یک نگاه کلی و همه جانبه می‌توان گفت که این نوع از درمان با روکش‌های استیل فواید و مزایایی شامل موارد زیر خواهد داشت:

 • طول عمر و ماندگاری بالا بر روی دندان شیری
 • کاربرد راحت روکش استیل برای دندان
 • حفظ ساختار باقی مانده دندان و جلوگیری از شکستگی آن
 • حفظ قوس و شکل دندان شیری خراب و یا پوسیده شده
 • پایدار و مقاوم به تغییر رنگ و تیره شدن در هر شرایطی
 • حساسیت تکنیکی کم در هنگام استفاده و قرار دادن آن در دندان
 • هزینه ترمیم دندان با این روش نسبت به آمالگام ها بسیار مقرون به صرفه‌تر است

معایب انجام روکش استیل برای دندان کودکان

روکش‌های استیل دندان شیری همانطور که در بالا گفته شد مزایای زیادی دارند. اما در کنار این مزایا، معایبی نیز برای این نوع روش درمانی با روکش استیل دندان شیری کودکان هم وجود دارد که به برخی از این موارد در این جا اشاره خواهیم کرد:

 • احتمال بروز مشکلات پریودنتال
 • ایجاد شدن واکنش‌های نامطلوب به دلیل آزادسازی یون‌ها از بافت روکش
 • بروز مشکلات زیبایی و نارضایتی والدین و کودک از ظاهر متفاوت و نامناسب فلز بر روی دندان
 • احتمال بروز سایش در اثر ایجاد فشارهای داخل دهانی و نیروهای جونده شدید

مراقبت بعد از روکش استیل دندان شیری

بعد از انجام روش درمانی با روکش استیل دندان شیری لازم است همانند تمامی روش‌های درمانی، مراقبت‌های خاصی را تا زمان بهبودی کامل انجام داد.

کودک بعد از انجام روکش استیل دندان شیری نباید تا ۲ ساعت مواد غذایی بخورد زیرا این کار به روکش دندان و دندان آسیب می‌رساند. در صورت بروز هر گونه درد و ناراحتی می‌توانید از مسکن‌هایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید تا درد را کمتر کند. سعی کنید تا دو روز بعد از اینکه روکش استیل برای دندان کودک شما انجام شد از خوردن هر غذای سفت و چسبناکی که می‌تواند باعث جابجایی روکش استیل شود دوری کنید.

اگر روکش دندان دچار لقی و یا جابجایی شد به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. به صورت کلی احتمال بلع روکش استیل بسیار کم است، اما اگر کودک به طور اتفاقی روکش را بلعید جای نگرانی نیست، SSC طی 7 تا 10 روز دفع می‌شود.

در ادامه لازم به یادآوری است که والدین باید مراقب کودکان خود باشند تا وسایلی مانند اسباب بازی را داخل دهان خود قرار ندهند. البته در نگهداری از دندان شیری روکش شده موارد دیگری را باید رعایت کرد که شامل:

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همانند همیشه دست کم دو بار در روز باید انجام بشود تا از پوسیدگی دندان و عفونت لثه کودک جلوگیری شود.
 • باید حتما مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین برای کودک محدود شود و کودک خود را برای چکاپ دندان در دفعات بیشتری نزد دندانپزشک کودکان ببرید.
 • اگر کودک شما در جویدن یا گاز گرفتن مواد غذایی مشکل دارد حتما با دندانپزشک کودکان تماس بگیرید. زیرا ممکن است در برخی از شرایط روکش نیاز به تنظیم داشته باشد.
 • بعد از خوردن یا نوشیدنی هر چیزی به خصوص غذاهای اسیدی، حتما دهان کودک شستشو داده شود تا محیط اسیدی دهان سریعتر خنثی شود و به روکش آسیبی نرسد.

قیمت روکش استیل دندان شیری

هزینه‌های روکش کردن دندان‌های شیری کودکان به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از این عوامل شامل هزینه‌های مربوط به ساخت روکش، محل قرارگیری دندان آسیب دیده، اندازه دندانی که به روکش نیاز دارد، میزان پوسیدگی دندان شیری و کارهایی که باید از نظر تخصصی بر روی دندان شیری انجام بگیرد بستگی دارد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات روکش استیل دندان شیری برای کودک خود، به خانم دکتر فتوحی مراجعه کرده و برای مشکل کودک خود از مشاوره های تخصصی خانم دکتر استفاده کنید.

خانم دکتر فائزه فتوحی متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد است و شما می توانید تمامی خدمات تخصصی دندان را برای کودک خود از ایشان دریافت کنید. از جمله بهترین خدمات دندانپزشکی برای کودکان، دندانپزشکی تحت آرامبخشی است. شما می توانید این خدمت را با بالاترین کیفیت در مطب خانم دکتر فتوحی تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *